Institution name: Uganda Technology and Management University
Comments: October - 2020 Exam-TT-Final Version

Table of contents

 

Uganda Technology and Management University
AF 205 Intermediate Business Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
AF 204 Risk Management & Assurance
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-3-SEM-2
Nampijja Saidat
Lecture Room6-Lower Wing
---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
AF 205 Intermediate Business Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2
Gloria Amagaragariho
Lecture Room 4-UTAMU
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
AF 206 Money and Banking
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2
Ernest Katwesigye
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
AF 301 Advanced financial Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
AF 303 Cost & Management Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-2-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room6-Lower Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 101/BA 100 Principles of Management / Organizatonal Theory and Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-1-SEM-1, Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-1
Mark Kiiza
Lecture Room2-Upper Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 104 Business Communacation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-1-SEM-1
Maureen Mugisa Kyagaba
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 105 Fundamentals of Accounting I
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 107 Principles of Marketing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science Computer Security and Forensics-Y-EVE-3-SEM-2, DIploma in Computing-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1, Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1
Mersian Tulyaheebwa
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 108 Enterpernureship Theory and Principles
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Science-Y-1-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-Y-1-SEM-2, DIploma in Computing-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-2, Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2
Benjamin Byarugaba
Lecture Room1-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 110 Principles of Project Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 111 Business Policy & planning management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 200 Introduction to management Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 202 Fundamentals of Accounting II
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-1-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room-Four-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 204 Public financial management (same as EC 314/ BA 308/BA 217)
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2, Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2
Gloria Amagaragariho
Lecture Room1-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 205 Business Statistics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 206 International Business Environment & Trends
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2
Barbara Gokyalya
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 209 Production & operations Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2
Dr Okotche
Lecture Room-Four-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 212 Computerised Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-3-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 217 Business Financial Management (Same as EC 314/BA 308)
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 219 Risk Management Control
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room1-UTAMU
---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 221 Entrepreneurship Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 222 Principles of Insurance
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 223 Business Quantitative Techniques/ MT 111
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2, Bachelor of Project Planning and Management-Y-2-SEM-2
Peter Rwabutomize
Lecture Room Two-Upper Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 300 Taxation & Tax Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2
Ernest Katwesigye
Lecture Room-One-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 300 Taxation and Tax Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-1-SEM-2
Ernest Katwesigye
Lecture Room 3-Lower Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 301 Strategic Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-1, Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-2-SEM-2, Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2, Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2
Prof Neema Abooki
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 307 Organisational Behaviour
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-1-SEM-2, Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-1
Mugisa Maureen
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 308 Project Financial Management (same as EC 314/ BA 204/ BA 217)
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 309 Performance & Rewards Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-1
Ibrahim Kasozi
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 310 Ethics & Corporate Governance
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 310 Ethics and Corporate governance
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-2, Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2, Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2
Mark Kiiza
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 311 Financial Reporting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-2
Songa Andrew
Lecture Room6-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 312 Auditing Investigations
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-2
Ernest Katwesigye
Lecture Room-One-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 313 Financial Markets & Institutions
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room6-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 317 Public Sector Accounting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-3-SEM-2
Songa Andrew
Lab2-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 318 Advanced Financial Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-3-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 321 Environmental Impact Assessment
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2
Thomas Ainebyoona
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 323 Proffessonal Ethics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 100 Physics of Electricity & Magnetism
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 101 Engineering Drawing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 102 Circuit Theory
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 103 Communications Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 104 Electronic Devices
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 203 Digital Electronics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 204 Continuous Time Linear Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 302 Digital Signal Processing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Virginia Aadeke
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 303 Instrumentation and Measurements
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Virginia Aadeke
Lecture Room1-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 304 Microprocessors
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Virginia Aadeke
Lecture Room8-Lower Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CE 305 Digital Systems Design & VLSI Technology
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Virginia Aadeke
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CF 200 Operating System Forensics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2
Kivumbi Timothy
Lab2-UTAMU
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CF 301 Data Forensics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CF 302 Computer Forensics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-3-SEM-2, Bachelor of Science Computer Science-EVE-Y-3-SEM-2
Zedekiah Muzzha
Lab2-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 101 Computer Applications and Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-1-SEM-1
Kivumbi Timothy
Lab1-UTAMU
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 102 Computer Architecture
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science Computer Science-Y-1-SEM-2, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2
Babirye Claire
Lab2-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 103 Foundamentals of UNIX Operating Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
Zedekiah Muzzha
Lab1-UTAMU
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 104 Computer Hardware Assembly
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
Zedekiah Muzzha
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 105 Automata & Computability
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2
Babirye Claire
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 107 Computer Crimes
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
Joseph Lwevuze
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 107/CS 100 Principles os of Programming/ Structure Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Day
Bachelor of Science Computer Science-Y-1-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-Y-1-SEM-2, Diploma in Computer-Y-1-EVE-SEM-2
Allan Ninyesiga
Lab1-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 200 Object Oriented Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
Ssekiwere Bruno
Lab1-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 201 Operating Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Kivumbi Timothy
Lab1-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 202 Data Structures & Algorithms
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-1
Isaac Mukonyezi
Lecture Room 4-UTAMU
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 203 Artificial Intelligence
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1
Babirye Claire
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 204 Systems Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-2
Ssekiwere Bruno
Lecture Room 7-Lower Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 205 Cryptology & Coding Theory
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-2
Ssekiwere Bruno
Lab1-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 208 Event Driven Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Day
DIploma in Computing-EVE-Y-2-SEM-2
Ssekiwere Bruno
Lecture Room1-UTAMU
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 211 Compuer Security Techniques
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2
Zedekiah Muzzha
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 212 Security Modeling
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2
Simon Peter Kabiito
Lab2-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 214 Practcum: Data Science
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Day
Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-2
Allan Ninyesiga
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 301 Game Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 301 Games Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
Mbabazi Isaac
Lecture Room1-UTAMU
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
CS 301 Image Processing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
DE 202 Rural and Development Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
EC 102 Macro Economics I/ EC 104
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2, Bachelor of Public Administration-Y-2-SEM-2, Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2
Barbara Gokyalya
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
EC 305 Regional Economics & Integration
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
EC 313 Managerial Economics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2, Bachelor of Project Planning and Management-Y-2-SEM-2
Barbara Gokyalya
Lecture Room Two-Upper Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 101 Human Resource Planning &Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-1, Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-1
Mark Kiiza
Lecture Room2-Upper Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 102 /HR 106 Principles of Human Resources Management/ HR 106/BA 106
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2
Ronah Arinanye
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 102 Principles of Human Resources Management/ HR 106/BA 106
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 200 Employability and enterprise skills
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-2-SEM-2
Faith Ahabyoona
Lecture Room 7-Lower Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 201Training and Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2
Maureen Mugisa Kyagaba
Lecture Room8-Lower Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 300 Employment Relations & Labour Policies
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 302 Strategic Human Resources Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
HR 320 Organisational Change & Development /BA 320
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 100/ IS 203 ICT in Organizations/Electronic Services
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Diploma in Computer-Y-1-EVE-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-Y-1-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 200 System Analysis and Design
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-2
Mary Komunte
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 201 Management Information Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Science-Y-1-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-Y-1-SEM-2, Diploma in Computer-Y-1-EVE-SEM-2, Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2, Bachelr of Business Administration-Y-3-SEM-1
Mary Komunte
Lecture Room1-UTAMU
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 202 Humman Computer Interacton
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-1
Mary Komunte
Lecture Room 4-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 203 Electronic Services
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 204 Knowledge Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1
Andrew Beriisa
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 300 Database Management Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Evening
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-1
Allan Ninyesiga
Lab1-UTAMU
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 301 Data Warehousing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 302 Business Process Modeling
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1
Mary Komunte
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 303 Enterprise Architecture
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room-One-UTAMU
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 304/IT 300 Emerging Trends in Information Systems/Emerging Tends in Information technology
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 305 Modeling and Simulation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-2
Simon Peter Kabiito
Lecture Room 7-Lower Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IS 306 Data Mining & Business Intelligence
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2
Simon Peter Kabiito
Lecture Room1-UTAMU
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 100 Internet Technologies and Web Design
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-1-SEM-1
Kivumbi Timothy
Lab1-UTAMU
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 200 Informaiton Security
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
William Ahamya
Lecture Room Two-Upper Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 201 Business Information Technology
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-1-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 201 Legal and Professional Issues in computing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-3-SEM-2, Bachelor of Science Computer Science-EVE-Y-3-SEM-2
Mary Komunte
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 203 System Administration
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
DIploma in Computing-EVE-Y-2-SEM-2
Kivumbi Timothy
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 205 Innovatons Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 206 Multimedia Applications
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Science-EVE-Y-3-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Engineering-Y-3-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
William Ahamya
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
IT 302 Multimedia Technlgies
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 101 Procurement Law & Contract Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2
Gloria Mutuwa
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 102 Administrative Law
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2, Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Gloria Mutuwa
Lecture RoomSix-Lower Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 201 Evidence Handling and Presentation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2
Kivumbi Timothy
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 202 The Criminal Justice System
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Security and Forensics-Y-EVE-3-SEM-2
Robert Tweheyo
Lecture Room6-Lower Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 204 Business Law
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
LW 205 Company Law
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-2-SEM-2, Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2
Gloria Mutuwa
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
ME 300 Results-Oriented Monitoring and Evaluation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-3-SEM-2
Ayebazibwe Jennifer
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 103 Introduction to Broadcasting
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 104 East African Media History
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 105 Introduction to Photo Journalism and visual communication
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 201 Science Journalism
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-2-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room1-UTAMU
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 205 Development Communication
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-2-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 206 News Papers& Magazine Editing & Design
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-2-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room8-Lower Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 308 Multi- media production
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-3-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room-Four-UTAMU
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 309 Business Journalism 2
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-2-SEM-2
Prever Mukasa
Lecture Room 7-Lower Wing
---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-3-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room-Four-UTAMU
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 310 TV production techniques
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-3-SEM-2
Mr. Chris Tinka
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 311Media Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-3-SEM-2
Prever Mukasa
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MJ 314 Media & Democracy
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-3-SEM-2
Prever Mukasa
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 100 Computational Mathematics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Diploma in Computer-Y-1-EVE-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-1-SEM-1
Simon Peter Kabiito
Lab2-UTAMU
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 101 Discrete Mathematics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 105 Probability & Statistics
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Informaton Systems and Technology-Y-1-SEM-2, Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2, DIploma in Computing-EVE-Y-2-SEM-2
Simon Peter Kabiito
Lecture Room1-UTAMU
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 106 Calculus
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-1-SEM-2
Simon Peter Kabiito
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 109 Analytical Techniques I
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 111 Operational Research
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Science-Y-1-SEM-2
Isaac Mukonyezi
Lecture Room6-Lower Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
MT 202 Quantitative Methods II
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-1-SEM-2
Peter Rwabutomize
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
NW 101 Networking & Cabling 1
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Diploma in Computer-Y-1-EVE-SEM-2
Babirye Claire
Lecture Room-Four-UTAMU
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
NW 200 Computer Networks & Data Communications
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-1, Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-1-SEM-2
Joseph Lwevuze
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
NW 201 Mobile Application Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-2
Mbabazi Isaac
Lecture Room 4-UTAMU
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
NW 300/SE 306 Mobile Technologies/Mobile Computing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
NW 301 Network Security
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Security and Forensics-Y-EVE-3-SEM-2
Zedekiah Muzzha
Lecture Room 4-UTAMU
---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 102 Comparative Management of Oil and Gas
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2
Gerald Gwamba
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 103 Oil and Gas public policy management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2
Thomas Ainebyoona
Lecture Room2-Upper Wing
--- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 203 Guided Study
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2
Thomas Ainebyoona
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 204 Risk Management in Oil Supply Chain
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2
Nampijja Saidat
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 304 Globalisation & the Oil & Gas Industry
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
OG 305 International Oil & gas law
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 101 Politics & Government in Africa
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-1
Gloria Mutuwa
Lecture Room 4-UTAMU
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 107 Public Policy Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2
Thomas Ainebyoona
Lecture Room 3-Lower Wing
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 107 Public Policy Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-2-SEM-2, Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Thomas Ainebyoona
Lecture Room Two-Upper Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 200 Public infrastructure planning & management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2, Bachelor of Project Planning and Management-Y-3-SEM-2
Nampijja Saidat
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 305 Health policy planning & Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-3-SEM-2, Bachelr of Oil and Gas Management-Y-1-SEM-2
Mersian Tulyaheebwa
Lecture Room 3-Lower Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PM 104 Public Procurement Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2, Bachelor of Procurement and Supply Cahin Management-Y-1-SEM-2
Ibrahim Kasozi
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PM 105 Principles of Procurement
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelr of Business Administration-Y-1-SEM-2
Ibrahim Kasozi
Lecture Room6-Lower Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PM 304 Contract and Dispute management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PM 305 Managing Supply relationships & negotiation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2
Mersian Tulyaheebwa
Lecture Room6-Lower Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 101 Project Leadership & Decision making
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-1
Kyagaba Robert
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 102 Project Management Implementation
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 103 Communication in Project Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2
Dr. Martha Kibukamusoke
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 104 Project Management Theory & Practice
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 105 Principles of Project Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 106 Planning and Managing Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-2
Dr. Martha Kibukamusoke
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 302 Project Resource Mobilization and Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Project Planning and Management-Y-3-SEM-2
Besweri Mubende
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 304 Consultancy Skills Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-3-SEM-2
Prof Neema Abooki
Lecture RoomSix-Lower Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PP 305 Project Planning & Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Computer Science-EVE-Y-3-SEM-2, Bachelor of Science Computer Security and Forensics-Y-EVE-3-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-3-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room2-Upper Wing
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PS 200 Phychology of Abnmal Behavior
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Science Computer Security and Forensics-Y-EVE-3-SEM-2
Robert Tweheyo
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PS 201 Industrial and Organisational Psychology
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Human Resource Management-Y-1-SEM-2
Maureen Mugisa Kyagaba
Lecture Room1-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 101 Software Project Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Project Planning and Management-Y-2-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room2-Upper Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 200 Software Engineering
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 202 Software Architecture & Patterns
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-1
Asad Sseguya
Lecture Room6-Lower Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 204 Formal Methods
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-1
Asad Sseguya
Lecture RoomSix-Lower Wing
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 205 Embedded Systems
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science in Software Engineering-Y-2-SEM-2
Isaac Mukonyezi
Lab1-UTAMU
---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 300/SE 304 Software Testing/ Software Quality Testing
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
Andrew Beriisa
Lecture Room6-Lower Wing
---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 305 Distributed Systems & Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
Virginia Aadeke
Lab2-UTAMU
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 306/NW 300 Mobile Computing/Mobile Technologies
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm ---
Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
Mbabazi Isaac
Lecture Room-One-UTAMU
--- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 307 Unix Shell Programming
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 308 Software Quality Assurance
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
SE 400 Selected Topics in Software Engineering
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
TM 201 Research Methods
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Science in Accounting and Finance-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Science-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science in Computer Security and Forensics-Y-2-SEM-2, Bachelor of Informaton Systems and Technology-EVE-Y-2-SEM-2, Bachelr of Oil and Gas Management-Y-2-SEM-2, Bachelor of Project Planning and Management-Y-2-SEM-2, Bachelr of Business Administration-Y-2-SEM-2, Bachelor of Mass Communication and Journalism-Y-2-SEM-2, Bachelor of Science Software Engineering-Y-3-SEM-2
Dr. Tukei Okwadi
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 104 Project Management Theory and Practices
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm
Bachelor of Project Planning and Management-Y-1-SEM-1
Lubega Patrick
Lecture Room Two-Upper Wing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 102 Gender and Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- ---
Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Ayebazibwe Jennifer
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 105 Policy Administration & Management
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- ---
Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Mark Kiiza
Lecture Room 7-Lower Wing
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
PA 106 Decentralizatio[n, Local Governance & Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- --- ---
Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Ayebazibwe Jennifer
Lecture Room8-Lower Wing
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top

Uganda Technology and Management University
BA 320 Organizational Change and Development
Thursday-8th-October Saturday-10th-October Sunday-11th-October Monay-12th-October Tuesday-13th-October Wednesday-14th-October Thursday-15th-October Friday-16th-October Saturday-17th-October Sunday-18th-October
09:00 - 13:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 2:00pm --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
2:00 - 6:00pm --- --- --- --- ---
Bachelor of Public Administration and Management-Y-1-SEM-2
Aupal Kokas
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.37.2 on 9/26/20 2:32 PM

back to the top